"BÜYÜK DOĞU TURU"

  

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun eşsiz doğal güzelliklerini keşfederken,
Küçük Asya'da iz bırakmış sayısız eski uygarlıklara da tanıklık edin...
 
TURUN ÖZELLİKLERİ: Turumuz Kars'ta başlayıp, Adana'da sona ermektedir. Turun başlangıç noktasına ulaşım ve bitiş noktasından geri dönüş katılımcıların kendi olanaklarıyla gerçekleşecektir. Kars havaalanı kapalı olduğundan uçakla Erzurum`a ulaşılabilir. Hira Tour son uçaktan sonra Kars Simer otele transferi gerçekleştirecektir. İstenirse Acentamız uçak yerleri konusunda yardımcı olabilir. Tur 45 kişilik otobüsle yapılacak ve katılımcı sayısı 30 kişi ile sınırlı olacaktır. Öğle yemekleri, daha rahat bir gezi olanağı yaratabilmek amacıyla genelde serbest bırakılmıştır.
 
1. GÜN - Cuma   İstanbul - Kars
Kars Simer Hotel de buluşma akşam yemeği otelde.Tur katılımcıları kendi imkanları ile Kars'a gelirler.
 
2. GÜN Cumartesi   Kars - Doğu Beyazıt - Van
Kahvaltı sonrası hareketle Ani Harabeleri gezisi , öğle yemeği için Kars'a dönüş ve boş zaman, (öğlen yemeği serbest) Iğdır ve Doğubeyazıt yolu ile Ağrı Dağının muhteşem görüntüsü kilometrelerce izlenerek D.Beyazıt'a varış, İshakpaşa Sarayı gezildikten sonra Tendürek Dağlarından geçilip Muradiye Şelalesi görülerek Van'a ulaşılır. Akşam yemeği otelde.
 
3. GÜN Pazar   Van
Kahvaltı sonrası hareketle,İran sınır yolundaki eski bir kürt beyine ait olan Hoşap Kalesi ve Urartuların bir dönem başşehri olan Çavuştepe Ören yeri gezileri sonrası tekne ile Aktamar Adasına geçilir. Aktamar Kilisesi gezisi sonrası öğlen yemeği için şehirde boş zaman arkasından,Urartu medeniyetine kadar uzanabilen Van Kalesinde güneş batışı seyredilerek otele dönülür. Akşam yemeği otelde.
 
4. GÜN Pazartesi   Van - Diyarbakır
Kahvaltı sonrası erken hareketle Tatvan'a varış. Dünyada ikinci büyük krater gölü sayılan Nemrut Krater gölü'nü görmek için minibüslerle Nemrut Tepesine çıkılır. Bitlis'te vereceğimiz fotoğraf molası sonrası,Mezopotamya'nın girişi sayılacak Dicle nehrinin kollarından birisinin üzerine kurulmuş olan Malabadi Köprüsü gezilerek Diyarbakır'a varılır.Otele yerleşme ve akşam yemeği otelde.
 
5. GÜN Salı  Diyarbakır - Mardin
Sabah erken hareketle,Diyarbakır Ulu Camii ve Surlar gezildikten sonra Hasankeyf'e varış.yakın zamanda sular altında kalacak bu muhteşem yerin gezisinden sonra ,Midyat yakınlarındaki Mor Gabriel Manastırı gezilerek Mardin'e varış şehir gezisi.Akşam yemeği otelde.
 
6. GÜN Çarşamba   Mardin - Urfa - Kahta
Sabah kahvaltı sonrası erken hareketle, Darülzeferan Manastırı ve Kasımiye Medresesi gezilerek , Mezopotamya'nın bir ucundan öteki ucuna geçilerek Harran'a varılır.Bu ilginç köy ve eski kalıntıları gezildikten ve köy usulü öğlen yemeği eski evlerden birisinde yenildikten sonra Urfa'ya varılır. Urfa Balıklı Göl, Halil İbrahim Mağarası ve çarşı gezileri sonrası Kahta'ya hareket edilir yolda zaman imkan verirse Atatürk Barajı gezilerek Kahta'ya varılır. Akşam yemeği otelde.
 
7. GÜN Perşembe  Kahta - Nemrut Dağı - Kahta
Sabah kahvaltı sonrası hareketle, Karakuş Timülüsü, Eski Kahta Kalesi ve Cendere köprüsü gezilerine müteakip, yol üzerindeki bir dağ köyünde öğlen yemeği yenir .Öğlen yemeğinden sonra Arsemia gezisi arkasından güneş batışı için Nemrut Dağı'na çıkılır. Teraslar gezildikten sonra akşam yemeği ve "sıra gecesi" için otele dönüş.
 
8. GÜN Cuma  Kahta - G.Antep - Antakya
Kahvaltı sonrası hareketle, G.antep Zeugma müzesi gezisi ve şehirde boş zaman, İmam Çağdaş lokantasında öğlen yemeği ve Antakya'ya varış.Akşam yemeği otelde.
 
9. GÜN Cumartesi   Antakya - Adana
Kahvaltı sonrası hareketle, Mozaik Müzesi ve St.Pierre Kilisesi gezileri sonrası, Karatepe Hitit Kalıntıları gezilerek , Adana'ya varış.Otele yerleşme.: Akşam yemeği serbest.Turun son günü.
 
10. GÜN Pazar   Adana-İstanbul
Kahvalti sonrası herkes kendi imkanları ile döner.
 

.