Buzullar Diyarı Grönland…
 
Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük adası olan ve kuzey kutbunda 3 km kalınlığı ile en büyük buz örtüsüyle kaplanmış Grönland'ı Gemi Seyahati ile keşfedin… Büyük kesimi batı kıyısındaki küçük kasabalarda yaşayan 56.000 civarındaki Grönlandlının doğa ile uyum içindeki çetin yaşam savaşlarının tanığı olun…
 
1. Gün Kangerlussuaq
Kangerlussuaq Grönland'da ulaşacağımız ilk yerleşim yeridir.En fazla 600 kişilik nüfüsu olan Kangerlussuag Sisimut'a bağlı bir kasabadır. Havaalanı Amerikalılar tarafından II. Dünya Savaşı sırasında yapılmış ve Amerikan Üssü olarak kullanılmıştır. Günümüzde ulusal havaalanı olarak kullanılmaktadır.
Kangerlussuaq Limanı havaalanından 12 km. uzaklıktadır ve havaalanından limana transfer otobüs ile yapılmaktadır. Liman fazla büyük olmadığından Ms Fram Gemisi liman içine yanaşamamaktadır ve yolcuların Ms Fram Gemisi'ne transferi gemiye ait güvenli ve konforlu botlar ile yapılmaktadır. Havaalanında yolcuları karşılayacak rehber gemi transferine kadar eşlik edecektir. Gemiye transferiniz esnasında su geçirmez bir pantolon giymeniz tavsiye edilir.
 
2. Gün Sisimiut
Sisimiut 5200 kişilik nüfüsu ile Grönland'ın 2. büyük şehiridir. Asıl geçim kaynağı balıkçılık olan şehirde büyük balıkçı tekneleri, tersane, balık fabrikası bulunmaktadır. Grönland'ın batı sahilinde ve en güneyinde yer alan Sisimiut'ta köpeklerin çektiği kızakları da görebilmek mümkün. Engebeli bir yapıya sahip Sisimiut'ta isteyen yolcular hava koşullarının müsait olması halinde gemi rehberi ile şehir turuna katılabilirler. Limandan ayrılmadan önce kayak show ve eski balık avlama tekniklerinin canlandırılacağı bir gösteri izlenecektir.
3. Gün Qeqertarsuaq
Qeqertarsuaq, volkanik bir ada olan Disco adasında yer almaktadır ve ada üzerindeki tek kasabadır. Kasabada yaşayan 1100 kişiden 60'ı yeni ve küçük yerleşim birimi Kangerluk'ta yaşamaktadır. Qeqertarsuaq "Büyük Ada" anlamını taşımaktadır ve ekonomisi balıkçılık ile denizciliğe dayanmaktadır. Özellikle balina avcılığı çok önemli bir rol oynamaktadır. Muhteşem doğası ile Bazalt bir dağın çevresinde kuruludur. Kopenhag Üniversitesi'nde Grönland florası ve faunası hakkında eğitim almış bir rehber tarafından Arctic Station yapısı ve doğası ile ilgili bilgiler gemide yolculara verilecek.
 
4. Gün Uummannaq / Ukkusissat
Uummannaq kasabası, doğal çevresi ile 1170 uzunluğunda kalp şeklinde bir dağın eteklerine kuruludur. Toplam nüfüusu 2650 kişi olup sadece 1400 kişi kasabada yaşamaktadır. Geri kalan nüfus diğer 7 köye yayılmıştır. Avcılık ve balıkçılık kasabanın asıl geçim kaynağıdır. Halibut balığı (kalkana benzer yassı ve büyük bir balık) en önemli gelir kaynağı olup , balık işleme fabrikası pek çok kişiye iş imkanı sağlamaktadır. Akşam saatlerinde Ukkusissat'a varış. Bu kasaba Uummannaq'ın muhteşem dağları içinde yer almaktadır. 190 kişinin yaşadığı kasaba balıkçılık ve avcılık ile geçimini sağlamaktadır. Kasaba (Ukkusissat sabuntaşı demektir) ismini yakınlardaki bir sabun deposundan almıştır. Inuit'li zanaatçılar tarafından burada yüzyıllar boyu yağ lambası, çömlek, tava gibi eşyalar üretilmiştir. Ayrıca Ukkussissat, Alfred Wegeners'in atlar ile yaptığı keşif yolculuğunun başlangıç noktası olmuştur. Bu kasabaya ulaşmak için gemiye ait PolarCirkel botlar uygun olacaktır.
 
5. Gün Eqip Sermia
5 km. uzunlukta bir buzul olan Eqip Sermia'ya isteyenler PolarCircle bot ile ulaşabilir
(Fiziksel şartların uygun olması halinde) ve unutulmaz bir deneyim yaşayabilir ve hatta
muhteşem buzulun üstünde barbeque akşam yemeği yiyebilirler.
6. Gün Ilulissat
Buzullar Grönland'da Ilulissat olarak anılır ve ziyaretçiler için bu isimle anılması şaşırtıcı değildir. Grönland'in 3. büyük şehri olan Ilulissat'ın nüfüsu 4500 kişiden oluşmaktadır. Ilulissat bulunduğu Ilulissat Istjord çevresi sayesinde 2004 yılında Unesco tarafından korunması gereken dünya mirasları listesinde yer almıştır. Burada tam fiyordların ağzında büyük icebergler görülür. Bunlar kuzey kutbunun en aktif buzulu olan Jacobshavn buzulundan koparlar. Ilulissat Disco körfezinin büyük metropol merkezi olup rehber eşliğinde yapılacak turun ana temasını oluşturmaktadır. En önemli ticareti balıkçılık ve turizmdir. MS Fram burada liman içine demirleyebilmektedir.
 
7. Gün Evighedsfjorden
Gün boyunca devasa dağlar ve ve buzullar ile çevrili muhteşem fiyordlarda gezimize devam edeceğiz. Burada Batı Grönland'daki en yüksek zirveyi Naparutaq'ı ( 2211m) göreceğiz. Zirve fiyordun kuzey kanadının üstünde kalmaktadır. Evighedsfjorden'ın (Sonsuz fiyord) uzunluğu 150 km.yi bulmaktadır ve hiç bitmeyecekmiş gibi bir his uyandırmaktadır.
Bu bölge, dünyada ne kadar küçük olduğumuzu hissettiren yerlerden biridir.
Buzulun üzerinde yürüyüş yapabilir ve buzula dokunabilirsiniz. Ayrıca bu özel buzulun florasının hayret uyandıran çeşitliliğine de tanık olabilirsiniz.
 
8. Gün Kangerlussuag
SKangerlussuag, Kangerlussuag fiyordunun sonunda yer almaktadır ve Büyük Fiyord olarak da anılır. Yerleşim ve havaalanı kutup dairesinin tam kuzeyindedir. Dünyada vahşi yaşamın gözlemlenebileceği en iyi bölgelerinden biridir. 1960 yılında misk öküzleri (bir çeşit bizon) kuzeydoğu Grönland'dan Kangerlussuag'a getirildi ve şimdi sayıları 5000 'in üzerindedir.
Kangerlussuag'ta kendi imkanlarınız ile veya obsiyonel tur seçeneklerinden biri ile etrafı keşfedebilirsiniz.
 
9. Gün İstanbul
Havalanına transfer ve eve dönüş...
 

.