Katarlar’ın İzinde Güney-Batı Fransa
 
XIIIncü yüzyılın başlarında Papa III. Innocent Toulouse Kontunun topraklarına karşı haçlı seferi başlatır. Amaç Güney Fransa’nın Languedoc bölgesinde etkisini sürdüren ve ayrılıkçı bir hristiyanlık inanışı olan Katarizmden kurtulmaktır. Nitekim Katarlar bu acımasız savaş esnasında ve daha sonrada Enkizisyon tarafından yok edilirler. Ancak inşa ettikleri şatolar ve şehirler bugün büyüleyici bir dekor oluşturmakta. Avrupa’nın göbeğinde, günümüze kadar gizemini korumuş bu yörenin etkileyici tabiî dekoru içinde, tarihin derinliklerine giderek Kapesyenler ile Languedoc halkını ve Katarlar ile Dominikenleri karşı karşıya getirip çoğu zaman büyük askerî çatışmalara dönüşen bu fikir ayılıklarını tarihî ve destansı bir ortamda keşfedeceğiniz bir seyahat.
 
1. GÜN - Cuma    İstanbul - Paris – Toulouse
Air France Hava Yolları ile saat 09:00'da hareket. 11:50’de Paris'e varış ve saat 12 :55'de hareketle 14:15'de Languedoc bölgesinin eski başkenti Toulouse’a varış. Otele transfer ve yerleşme. Saat 16:00’da görkemli Capitole Meydanından başlayayıp yürüyerek yapıcağınız 2 saatlik tur esnasında pembe şehrin en güzel yerlerini keşfedeceksiniz: dünyanın en büyük Roman stilindeki yapısı olan harika Saint Sernin Basilikası ; XIVncü yüzyıla ait güney bölgelerinin en güzel örneklerinden biri Jacobins Manastırı  ; Ortaçağ’ın sonuna kadar güney Fransa’nın resmi dili olan Oc dilinde Capitoul olarak adırılan yüksek görevliler tarafından inşa ettirilen ve toplantılarını yaptıkları Toulouse’un meşhur belediye binası Capitole; XVIncı yüzyılda inşa edilip Dor, Iyon ve Korent stilleri sergileyen zarif Bernuy görülecek yerler arasında. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
2. GÜN - Cumartesi  Toulouse – Foix - Mirepoix
Sabah Pirene sıradağlarının eteklerinde bulunan Foix’ya hareket. Şehre hâkim bir kayalıkta yükselen ve son Foix Kontu Gaston Phoebus’un son ikametgahı olan kaleyi ziyaret. Daha sonra Montségur Kalesine doğru yola devam. 1216 m yükseklikte bir kartal yuvası gibi konuşlanmış kale ve 1244 yılında düşen Montségur Kathar direnmesinin sembolüdür.
Montségur’da öğlen yemeğinin ardından Kathar bölgesinin kalbinde bulunan muhteşem Mirepoix kasabasına hareket. Güney Fransa’nın tipik bir Ortaçağ müstahkem şehiri olan « bastide »’in gezisi : Fransa’nın en geniş sahını olan, 22 m genişliğinde ki sahına sahip Gotik Saint Maurice katedrali; ahşap galeriler üzerinde yükselen ve « colombage » adlı doldurma duvarlar ile yapılmış güzel binalar; tarihi kapalı hal; eski surların kalıntısı olan Aval Kapısı… Rempart otelinde bölgesel yemeklerden oluşan akşam yemeği.
 
3. GÜN - Pazar   Baş Döndücü Katar Kaleleri
Dağlarla çevrili olan ve bölgenin önemli şehirlerinin yanı sıra Andorra ve İspanya’yı da bağlayan bir yol kavşağı olan Quillan kasabasından ve Aude Nehri vadisinden geçerek, yörenin en büyüleyici ve doğal güzelliklere sahip yerlerden biri olan Galamus Boğazına varış. Bu bölgede yaklaşık 45 dakika gezdikten sonra, yürüyerek, bir zamanlar topluluktan uzak yaşayan keşişler tarafından kurulan ve hâlâ Languedoc halkının bir haç yeri olan Saint-Antoine Ermitage’ına varış. Sonra Kathar kalelerinin arasında en etkileyici ve en kolay ulaşılabilir olan Queribus Kalesi gezisi. Montségur’den 11 sene sonra düşen en son katar kalesi olan Queribus çok sayıda Katar din adamı ve şövalyesini barındırdı. Queribus’un eteklerinde bulunan Cucugnan köyünde öğlen yameği. Bu köy yazar Alphonse Daudet’nin « Değirmenimden Mektuplar »adlı öykü kitabına konu olan Cucugnan Papazı ile ünlüdür. Öğleden sonra Maury köyünde, özel aromalı Muscat şarabının üretildiği Mas Amiel gezisi. Son olarak da en güneydeki Puylaurens kalesinden geçerek Mirepoix’ya dönüş.Akşam yemeği Mirepoix’nın lezzetli bir lokantasında.
 
4. GÜN – Pazartesi  Mirepoix - Carcassonne
Sabah Carcassonne’a hareket. Önce, bu kentten geçen ve Akdeniz ile Atlantik Okyanusuna açılan Garonne nehrini bağlayan Midi Kanalını keşfedeceğiz. İnşaatı 1667’de başlanan ve Unesco tarafında Dünya Mirası listesine alınan bu 240 kilometrelik (Garonne Kanalı ile birlikte toplam 433 km) kanalda, yüz yıllık ağaçlarının gölgesinde harika manzaraları seyredeceğimiz 2 saatlik bir gemi gezisi. Dönüşte, iskele’ye yakın bir restoranda öğlen yemeği. Öğleden sonra, Unesco tarafında Dünya Mirası listesine alınmış bir Ortaçağ şehri olan Carcassonne gezisi. Etkileyici güçlü surların arkasında saklanan Carcassonne’un yukarı kısmı, Ortaçağın en güzel ve en iyi korunmuş müstahkem şehirlerden biridiydi. Kale, Gallo-Romen surları, kuleler, Bazilika görülecek yerler arasında. Surların içindeki Le Donjon otelinde akşam yemeği ve geceleme.
 
5. GÜN - Salı Carcassonne - Toulouse
Sabah, Toulouse’da bulunan «Uzay Kenti » gezisi için hareket. Bilimsel, eğlenceli ve öğretici bir şekilde uzayın tarihi ve teknolojileri anlatılan uzay kentinde, önce, sizi evrenin oluşumundan bugüne değin gezdirecek olan «Terradome» un içinde seyahat. Sonra rehber eşliğinde uzay parkı keşifi: gerçek boyutta ki Ariane Füzesi ve Mir Uzay İstasyonun içinde dolaşma. Son olarak da Planetarium’un yarımküre biçimindeki ekranı ve digistar gökbilimsel simülatörü sayesinde takımyıldızların arasında, güneş sisteminde ve Samanyolunda unutulmaz bir seyahat. Öğlen yemeği Astronaut café’de. Yemekden sonra Toulouse hava limanına transfer. Air France Hava Yolları ile saat 16:00'da Paris’e hareket. 17:30'da Paris’e varış ve saat 19:05'de hareketle 23:25'de Istanbul'a varış.
 
 

.