NORMANDİYA ve LOİRE VADİSİ ŞATOLARI
 
Normandiya kıyıları, tarihi yapıları ve tabii güzellikleriyle Fransa'nın gezilebilecek en ilginç yörelerinin başında gelir. Bu güzel kıyıların mücevherleri olan Honfleur, St. Malo, Mont St. Michel ve 2. Dünya savaşının en kanlı çarpışmalarına sahne olan Çıkartma Plajları seyahatin bir ilginç yüzü. Bir diğeri ise tarih boyunca, Fransa'nın bahçeleri olarak anılan, iklimi, güzelliği, şarabı ve gastronomisiyle Orta Çağ'dan itibaren, Fransız ve İngiliz krallarının tercih ettikleri bir yerleşim bölgesi olan Loire nehri vadileri. Fransa'nın az tanıdığımız farklı bir görünümü.
 
1. GÜN - Perşembe  İstanbul - Paris - Honfleur - Port en Bessin
Air France ile saat 09:00'da hareket ederek 11:45'te Paris'e varış ve havaalanından özel tur otobüsüyle Normandiya'ya gitmek üzere yola çıkış. Seine nehrin denize döküldüğü yerde bulunan etkileyici Normandiya köprüsünden geçerek Honfleur'e varış. İnanılmaz güzel ışığından dolayı bir zamanlar ressamların tercih ettikleri şirin ve küçük bir liman olan Honfleur'de gezinti. Atlantik Okyanusun kıyısında bulunan ve yazın zengin ve ünlülerin uğrak yeri olan güzel Deauville kentinden geçerek akşam üstü Port en Bessin kasabasına varış ve denize bakan otelimize yerleşme. Akşam yemeği otel'de.
 
2. GÜN - Cuma  Port en Bessin - Mont Saint Michel - Saint Malo
Sabah, Normandiya sahillerinde, 1944 yılında Müttefikler tarafından gerçekleştirilen Normandiya çıkartmasının en önemli savaş alanlarını keşfedeceksiniz. Önce meşhur ve acıklı Omaha Beach ve St. Laurent Amerikan askeri mezarlığı ziyaretleri. Daha sonra İngilizler tarafından Normandiya çıkarmasının ilk başlatıldığı yer olan Arromanches'e hareket. Arromanches'da suni çıkartma limanını ve Çıkartma Müzesini gezdikden sonra, Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınan Mont St Michel'e hareket. Körfezin ortasında ki kayalık bir ada üzerinde kurulu ve Orta Çağ'dan beri bir haç yeri olan Mont St Michel, şaşırtıcı med ve cezir olayının en iyi gözlemlenebildiği yörelerden biridir. Kültürel bakımında eşi bulunmayan tarihi adanın eski sokaklarını ve Benedikten Manastırını gezdikten sonra, geceleme için St Malo kentine hareket. Brötanya'nın Zümrüt Kıyılarının mücevehri olarak tanınan ve Fransa'nın en ünlü korsanların yaşadıkları St Malo'nun denize hakim eski şehrini çevrilen güzel ve ilginç surlarda gezinti ve otele yerleşme. Akşam yemeği otelde.
 
3. GÜN - Cumartesi   Saint Malo - Saumur - Chinon - Tours
Sabah, Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınan Loire Vadisine hareket. Öğlen saatlerinde, değişik yüzyıllara ait çok güzel yapılarla süslü, binicilik sanatı ve şarapları ile tanınan Saumur'e varış. Saumur'e özgü köpüklü ve köpüksüz şarapları degüste edeceğiniz bir kav gezisi. Öğlen yemeğinde, mağaralara oyulmuş bir restoranda, bölgeye özgü bir çeşit odun fırında pişen pide olan "fouées" tadımı. Yemekten sonra, Loire nehrine hakim Saumur Şatosu'nun güzel dış görünümünü ve panoramayı seyretmek için, şehrin hakim tepesine otobüsle çıkış. Daha sonra, Orta Çağda bu bölgede ve İngiltere'de hüküm süren Plantagenet Krallarının polikrom mezarlarının bulunduğu muhteşem Fontevraud Manastırı gezisi. Son olarak, 12.nci yüzyıl ortalarında Kral II Henri Plantagenet'nin en çok sevdiği ve oturduğu yer olan ve daha sonra 15.nci yüzyılda yeni Fransa kralı olacak olan VII Charles ile efsanevi Jeanne d'Arc'ın hikayesiyle ün kazanan Chinon kalesi ile 14-16.cı yüzyıllara ait güzel evlerin bulunduğu eski şehirin gezileri. Geceleme Tours yakınlarında. Akşam yemeği otelde
 
4. GÜN - Pazar Tours - Amboise - Chenonceaux - Cheverny - Blois
Sabah,Rönesans döneminde inşa edilen son eserlerden biri olan Villandry Şatosu'nun, üç teras'tan oluşan ve Fransa'nın en güzel bahçe örneklerinden birini oluşturan, harikulade güzellikteki Bahçelerinde gezintiden sonra Amboise'a hareket. 15-16ncı yüzyıllarda inşa edilen ve Loire Vadisinde kralların ikamet ettikleri ilk şatolardan biri olan Amboise Şatosu gezisi. Leonardo da Vinci, hayatının son yıllarını, kral I. François'nın çağrısı üzerine Amboise'da geçirdi ve ölümünden sonrada Amboise Şatonun şapelinde gömüldü. Öğleden sonra bölgenin en önemli tarihi yapılarından olan Chenonceaux şatosuna hareket. Cher Nehrin üzerinden geçen çift katlı Catherina de Medici Galerisi ile adeta bir rönesans şaheseri olan Chenonceaux Şatosunun salonları ve görkemli mutfaklarını gezdikten sonra sürek avı partileri ile meşhur ve Herge'nin Tenten maceralarında Moulinsart Şatosunu yaratmak için esinlediği, bir derebeyi şatosu olan Cheverny gezisi. Akşam yemeği ve geceleme Loire Nehrinin kıyısında bulunan Blois Kentinde, Mercure otelde
 
5. GÜN - Pazartesi  Blois - Chambord - Paris - İstanbul
Sabah bir zamanlar güçlü Blois Kontların kalesi olan ve gotik, Rönesans, barok stillerini içeren, bölgenin en önemli tarihi yapılarından görkemli Blois Şatosu gezisinin ardından ormanların içinden geçerek Chambord'a hareket. Genç kral I. François tarafından ve 440 odasıyla Loire Vadisinin en büyük şatosu olan ve rüya gibi bir mimariye sahip Chambord Şatosu gezisi ve öğlen yemeği. Öğleden sonra Roissy hava limanına ulaşım ve Air France ile saat 19:05'de hareket ederek 23:25'de İstanbul'a varış.

.