SİCİLYA

 
Yunan ve Roma dönemi harabeleri, Orta Çağ şehirleri, Barok kiliseleri ve birbiri ardından yaşamış medeniyetlerin ışıldayan izlerini taşıyan Akdeniz’in en büyük adası Sicilya... Kendine özel manzaraları, pitoresk şehirleri, küçük limanlarıyla keşfedilmeyi bekleyen bir Akdeniz incisi.
 
Tur Detayı:
Bu seyahate katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır.
Bu turda sadece Palermo kentini değil, Sicilya’nın en önemli kültür miraslarını gezip tanımak fırsatını bulacaksınız. Programda da göreceğiniz gibi Sicilya seyahati hiç bir ekstra tur almanızı gerektirmeyecek şekilde hazırlandı. Tur boyunca tecrübeli bir tur lideri ve lokal bir rehber sizi gezdiğiniz şehirler ve tarihi eserler konusunda bilgilendirecekler. Otellerimiz ise standart dört yıldız konforu sunmakta. Diğer taraftan programdaki tüm yemeklerin tur ücretine dahil olduğu Sicilya seyahati boyunca İtalyan mutfağının değişik örneklerini tadma fırsatı bulacaksınız
 
1. GÜN - Çarşamba   Istanbul – Roma – Palermo
Alitalia Hava Yolları ile saat 06:15’te Roma'ya hareket. 07:55’te Roma'ya varış ve saat 09:00’da hareketle 10:10’da Palermo'ya varış. Tarihi Arap mahallesindeki renkli Capo pazarında bir gezinin ardından şehir merkezinde bulunan otelimize yerleşme. Öğle yemeğinden sonra Palermo turu: Bu gezide Norman Krallarının hüküm sürdüğü XII. yüzyıldan kalan Kraliyet Sarayı, kırmızı kubbeli San Giovanni Degli Eremiti Kilisesi, Barok dönemi Palermo'sunun kalbi olan tarih Quatro Canti (Dört Köşe) Meydanı, Pretoria Meydanı, Teatro Massimo Opera Binası gibi tarihi yapıları görebilirsiniz. Ardından Monreale tepesindeki Belvedere ve Sicilya'nın en güzel mimari örneği ve zengin mozaikleri ile Arap-Norman mimari sentezinin bir mücevheri olan katedral ve manastırın gezileri. Son olarak, Sicilya krallarının eski yazlık rezidansı, Zisa Sarayı’nı ziyaret. 1165-1180 arasında Arap mimarlar tarafından inşa edilen sarayın ismi eski dönemlerdeki Arapça adı olan El Aziz’den gelmekte. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
2. GÜN - Perşembe   Palermo – Segesta – Erice - Selinunte – Agrigento
Sabah Agrigento'ya hareket ve Roma döneminde Erycina Venüsü'ne adanmış tapınağı ile ünlü olan şirin Erice kasabası gezisi. Sicilya’nın, "Magna Grecia" adı altında Yunanistan'ın sömürgesi olduğu döneme ait birçok kenti Kartaca tarafından yıkıldı ve çoğu Romalılar tarafından tekrar inşa edildi. Bu Yunan dönemi mimarisinin en saf halini yansıyan Dorik Tapınaklar ve diğer kalıntıların yer aldığı Segesta ve Selinunte antik kentlerini gezdikten sonra, akşamüstü Agrigento'ya varış ve deniz kıyısında bulunan otelinize yerleşme.
Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
3. GÜN - Cuma   Agrigento – Piazza Armerina – Acireale
Sabah, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Agrigento antik kenti gezisi. Bir zamanlar yirmi tapınak içeren bu benzersiz "Tapınaklar Vadisi"nin en güzel örneği olan "Concordia" (Uyuşma) Tapınağı ile Jüpiter Tapınağı, Jünon Tapınağı gibi diğer önemli tapınakları gezerek öğleden sonra, Piazza Armerina'ya hareket. Çok iyi korunmuş harikulade Roma dönemi mozaikleri ile ünlü UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınan Villa Casale gezisinin ardından doğu kıyısına doğru yola devam. Akşamüstü Catania’nın kuzeyinde yer alan Acireale kabasına varış ve üç gece boyunca konaklayacağınız otele yerleşme.
Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
 
4. GÜN - Cumartesi  Acireale - Etna – Taormina – Acireale
Sabah, hava müsait olursa Acireale karşısında yükselen ve enfes bir panoramik manzara sunan Etna Yanardağı’na hareket ve lavla kaplı dağın eteğinde, 1800 m yükseklikte bulunan Silvestri Dağı’ndaki "sönmüş" kraterlerin seviyesine kadar unutulmaz volkan gezisi. Öğle yemeği için otele dönüş. Daha sonra, denizden 200 m yükseklikte, teraslar üzerine kurulmuş harikulade yeşilliklerle kaplı bir bölgede bulunan ve güzelliği ile dünyaca tanınan Taormina'ya hareket. Sicilya’nın en güzel kasabalarından biri olan ve çok özel bir atmosfere sahip romantik Taormina’nın keşfi. Şehrin Etna Yanardağı’na hâkim bir tepesinde konuşlanmış Greko-Romen stilindeki antik tiyatroyu ziyaret. Şehirde serbest zamanın ardından akşamüstü Acireale’ye dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
5. GÜN - Pazar  Acireale – Siracusa – Noto – Acireale
Gün boyu UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan iki harika şehir görme imkânına sahip olacaksınız. Sabah mehşur matematikçi Arşimed'in yaşadığı kent olan Siracusa gezisi: Neapolis Tepesi’ndeki Yunan Tiyatrosu, Roma Amfitiyatrosu, Dionisos'un Kulakları Mağarası, "latomia" denilen taş ocakları, Nymphe (Su Perisi) Pınarı Mağarası ve Ortygia Yarımadası’nda bulunan Apollo Tapınağı, katedral ve Aretusa Çeşmesi...Tarihi şehrin deniz kıyısında öğle yemeğinin ardından, Siracusa'nın güneyinde bulunan ve mimari harikalar barındıran Noto'ya hareket. Sicilya’da Barok stilinin bir pırlantası olan Noto kasabası 1693 büyük depreminde tamamen yerle bir olduktan sonra XVIII. yüzyılda tekrar inşa edilmişti. Krallık Kapısı, Belediye Binası, Katedral ve ana meydanının etrafında bulunan çok sayıdaki tarihi yapılarının keşfi. Şehirde serbest zamanın ardından akşamüstü Acireale’ ye dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelde.
 
6. GÜN - Pazartesi  Acireale - Taormina – Caltagirone - Catania – Roma – Istanbul
Sabah, üç tepenin üzerine kurulu Sicilya'nın seramik şehri Caltagirone’ye hareket. Adanın en önemli seramik merkezi olan bu şehrin gezisinde katedrali ve seramiklerle kaplı ünlü merdivenleri görebilirsiniz. El yapımı seramik ve “majolika” (fayans) cennetinde serbest zaman. Otelde öğle yemeğinden sonra, Sicilya'nın ikinci büyük şehri olan Catania'ya hareket. İçerdiği Barok dönemi yapılarından dolayı Dünya Mirası Listesi’nde olan şehirde katedral, Catania'nın sembolü olan Fil Çeşmesi, Hükümet Sarayı, Bellini Meydanı gezileri. Ardından havalimanına transfer. Alitalia Hava Yolları ile saat 19:25’te hareketle saat 20:40’ta Roma'ya ve saat 01:10’da İstanbul'a varış
.
 

.