Yemen`i Keşfetmek
 
Çocukluğumuzdan beri gerek türkülerde gerekse kahramanlık destanlarında adını sıksık duyduğumuz, bazende ismini anarken içimizin burkulduğu bir ülke Yemen… Arap Yarımadası’nın güney ucunda, çölleri, derin vadileri, dik kayalıkları, susuz platoları ve ilginç mimarisiyle alışılmışın dışında bir ülke...
 
1. GÜN - Cuma ISTANBUL – SANAA
Türk Hava Yolları ile saat 20:05’de Sanaa’ya hareket.
 
2. GÜN - Cumartesi  SANAA
Saat 00 :45’de Sanaa’ya varış ve otele transfer.
Sabah, Ulusal Müze gezisinin ardından Sanaa’nın yakınlarında bulunan Wadi Dahr’a hareket. İmam Yahya’nın eski sarayı 1920’lerde bu derin ve bereketli vadinin içinde inşa edilmiş. Yemenli mimarların inşaatında tüm becerilerini kullandıkları bu saray, bir kayalık üzerinde zamana ve yer çekimine meydan okur gibi yükselmekte. Sanaa’ya geri dönüş.
Öğlen yemeğinden ardından Unesco tarafında Dünya Mirası listesine alınmış Sanaa şehrinin eski mahallelerinde gezi: 2 200 metredeki bir vadide konuşlanmış ve kısmen kerpiç surlarla çevrili olan Sanaa, VII.ci ve VIII.ci yüzyıllarda İslam dininin yayılmasında önemli bir merkez oldu. Şehrin dinî ve siyasi mirasını XI.ci yüzyıldan önce inşa edilen sayısız cami, hamam ve çok katlı muhteşem kerpiç kule-evlerde görmek mümkün. Ülkenin pek çok yöresi gibi, Sanaa’da Osmanlı dönemi eserlerini barındırmaktadır.
 
3. GÜN - Pazar   SANAA– AMRAN – KOHLAN – HAJJA (130 km. – 2.30 saat)
Sabah, Amran’a hareket. Amran, ülkenin kuzeyindeki kil ve iri taşlarla inşa edilmiş ilk kenttir. Taş temelleri ve toprak duvarları ile etkileyici surları bu mimarinin en iyi örneklerindendir. Şehri gezerek öğlen yemeğini yedikten sonra, Yemen’in en güzel dağ yollarından birini takip ederek 2500 m yükseklikte bir kartal yuvası gibi konuşlanmış Kohlan’a ve dik yolları aşarak, kahve, papaya ve mango tarımının yapıldığı zengin Hajja’ya varış.
 
4. GÜN - Pazartesi HAJJA–SHUMUR–THULA–KAWKABAN–SANAA(150 km–3.00 saat)
Sabah, Hajja’dan hareket ettikten sonra, Ashmur vadisinde ki pisti takip ederek, önce Thula’ya, sonra da 3000 m. yükseklikte bir falezin tepesine asılmış gibi duran Kawkaban kasabasına varış. Kawkaban’ın Osmanlı dönemi surlarından, vadinin ve falezin eteğinde ki Şibam köyünün muhteşem manzaralarını seyredebilirsiniz. Falezin içine oyulmuş bir patikadan yürüyerek tipik bir köy olan Şibam’a ulaşmak mümkün. Akşam üstü Sanaa’ya dönüş.
 
5. GÜN - Salı  SANAA– MANAKHA – HAJJARA - HOTEYB – SANAA (210 km. – 4.30 saat)
Sanaa’yı Kızıl Deniz’e bağlayan, Çinliler tarafından inşa edilmiş iki saatlik harika bir yolu katettikten sonra Djebel Harraz’da bulunan Manakha dağ köyüne ulaşıyoruz. Birbirleriyle çok güzel uyum sağlayan yeşil veya pembe kumtaşı ile siyah bazalttan yapılmış güzel evlere sahip Manakha’dan sonra İsmailiye’lerin kalesi ve haç yeri olan Al Hoteyb’e varış. Bir gözetleme kulesi gibi çevreye hâkim bir tepede konuşlanmış olan bu köyden dağların yamaçlarındaki diğer kale-köylerin ve tarım için düzenlenmiş terasların ilginç manzaralarını seyrettikten sonra, ülke’ye özgü ve han anlamına gelen bir funduk’ta öğlen yemeği için Manakha’ya dönüş. Toprak bir yoldan, XII.ci yüzyılda Sulayid sülalesinin barındırdığı ve sivri bir kayalığın üstünde konuşlanmış, alınması neredeyse imkansız Hajjara kale-köyünü gezip Sanaa’ya dönüş.
 
6. GÜN - Çarşamba  SANAA– SEYUN – TARIM – ŞIBAM - SANAA (120 km. – 3.00 saat)
Sabah uçakla Seyun’a hareket. Hava limanından direk Tarım’a transfer. Bölgenin kültürel ve dinî başkenti olan Tarım şehir turu esnasında şehre özel bir çekicilik katan hint-ingiliz tarzında inşa edilmiş ve şehrin geçmişteki yüceliğini sergileyen eski sarayları göreceksiniz.
Öğleden sonra Unesco tarafında Dünya Mirası listesine alınmış Şibam kentine hareket. “Çölün Manhattanı” olarak adlandırılan Şibam dünyada eşi bulunmayan bir mimarî yapı sergilemekte. Şibamın dar sokaklarında ve bazıları 20 m yüksekliği aşan tuğla ve topraktan yapılmış görkemli evlerinin arasında gezinti. Geceleme için Seyun’a dönüş.
 
7. GÜN - Perşembe  SEYUN - JOL PLATOSU - WADI DOAN – SIF – AL HAJJAREIN - SEYUN (250 km. – 7.00 saat)
Sabah daha yüsek kesimlerde bulunan Jol Platosuna hareket ve bu platoyu boydan boya aşarak Wadi Doan’a varış. Bu vadi, yeşil hurmalıkları ve falezlere asılmış gibi duran köyleriyle büyük bir kontrast yaratmakta. Sif ve Hajjarein köylerinden geçerek yolun üstünde bulunan kerpiç tuğlaların yapıldığı yöreleri ve dünyanın en kiymetli ve en pahalı balının üretildiği arı kovanlarını görme imkanı. Wadi Doan’ı terk edip Wadi Hadramawt’ta (Hadramut) bulunan Seyun’a dönüş.
 
8. GÜN - Cuma  SEYUN - SANAA (80 km. – 2.00 saat)
Sabah, Hadramut bölgesinin başkenti ve yeşil bir vaha olan Seyun şehir turu sırasında kapalı çarşı ve şehire hakim bir yerde konuşlanmış ve bir müzeye dönüştürülmüş eski Sultan Sarayı gezileri. Öğleden sonra hava limanına transfer ve Sanaa’ya hareket. Varışta eski şehirde son bir gezinti imkanı.
Hava limanına transfer saatine kadar otelde yemek ve dinlenme.
 
9. GÜN - Cumartesi   SANAA - ISTANBUL
Türk Hava Yolları ile saat 01:45’de İstanbul'a hareket. Saat 05 :30’da İstanbul'a varış.

.