Tasarımı Kaydet  Kapat

BALTIK ÜLKELERİ

BALTIK ÜLKELERİ

BALTIK ÜLKELERİ - 8 Gece 9 Gün

Bu seyahat sizi, çok az bilinen fakat şaşırtacak kadar zengin bir tarihi, kültürel ve doğal mirasa sahip, Estonya, Letonya ve Litvanya dan oluşan Baltık Ülkelerine götürecek. Avrupa’nın kuzey-doğusunda ve Baltık Denizinin doğu kıyısında yer alan ve birbirinden farklı bir kimlik taşıyan bu ülkelerin başkentleri birer Dünya mirasıdır: üçünün en büyüğü olan Riga Art Nouveau’nun en önemli merkezlerinden biri; 2009 Avrupa kültür başkenti ilan edilen Vilnius çok güzel bir Barok şehir; ortaçağ dokusunu en iyi koruyan Tallinn ise en romantik kişiliğe sahip olandır. Kehribar Yolundaki bir doğa harikası olan Kuronian yarımadasına kadar giderek, Baltık kıyılarının bir başka yüzü ile tanışabilirsiniz.

TUR ÖZELLİKLERİ

Tura katılımcı sayısı 18 kişiyle sınırlıdır.
Çok rahat ulaşım, konforlu ve iyi konumlu oteller ile kolay yapılabilecek bir yolculuk. Bu seyahat özellikle Haziran ayında ışığı, hayatı, yazı ve doğa’yı simgeliyen “midsummer” kutlamalarına denk gelecek şekilde programlandı. Hiç bir extraya gerek duymayacağınız bu yolculukta sadece Vilnius’daki kutlamalar esnasında dilediğiniz gibi vaktinizi değerlendirebilmeniz için öğleden sonrayı serbest bırakmayı tercih ettik.

1. GÜN - Cumartesi İstanbul - Riga

Air Baltic Hava Yolları ile saat 15:05’te hareketle saat 17:55’te Ortaçağda kutsal Roma Germen İmparatorluğu’na bağlı Teuton şövalyeleri tarafından kurulan Letonya başkentine Riga’ya varış ve karşılama. Tarihî şehir merkezine yakın otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

2. GÜN - Pazar Riga

Sabah, 1201’de Daugava Nehrinin kıyısında kurulmuş ve 2001’de kentin kuruluşunun 800.ci yılı vesilesiyle gösterişli bir biçimde restore edilmiş olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan eski “Hanseatik” şehrinin yürüyerek gezilmesi. Riga, Baltık ve Kuzey Denizi’nin çevresindeki ticari birlikteliği ile tanınmış Hansa Birliği’nine bağlıydı. Almanlar, Polonyalılar, İsveçliler, Ruslar, Naziler ve 1991’e kadar tekrar Ruslar tarafından ele geçirilmiş olan Riga’nın son derece hareketli bir geçmişi vardır. Gezi esnasında Livonya tarikatı kalesi, Dome Meydanında yükselen ihtişamlı Azize Meryem Dome Katedrali, Aziz Piyer Kilisesi, 15. yüzyıldan kalma Riga’nın en eski evleri olan Üç Biraderler, İsveç Kapısı, Barut Kulesi, Özgürlük Anıtı, Büyük Lonca ve hemen yanında Küçük Lonca binaları gibi tarihi şehrin önemli yapılarının görülmesi. Riga’nın kent merkezi, her üç binadan birinin zarif dekoratif süslemeleriyle ön plana çıktığı XX. yüzyılın başına özgü Art Nouveau stilinin en güzel örneklerini sergilemekte. Aralarında ünlü Rus mimar Mikhail Eisenstein’ın imzasını taşıyan birçok Art Nouveau-Jugendstil yapının bulunduğu Elisabetes ve Alberta sokaklarının keşfi. Öğleden sonra, 1930 lerde inşa edilen eski Zeppelin ambarlarında kurulan Riga merkez pazarı gezisinin ardından, Riga’yı dilediğiniz gibi keşfetmek için serbest zaman. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

3. GÜN - Pazartesi Riga – Siauliai - Palanga – Klaipeda

Sabah, Litvanya’ya hareket ve Riga’ya 80 km uzaklıkta bulunan Rundale Sarayı’nı ziyaret. Ünlü İtalyan mimar Rastrelli tarafından Curland dükü için yapılan yazlık saray, Letonya’da Barok ve Rokoko mimarisinin en görkemli örneğidir. Litvanya sınırını geçtikten sonra Siauliai’de bulunan ve hayret uyandırıcı bir görüntü sergileyen, binlerce haçın yükseldiği Haçlar Tepesinde gezi. Daha sonra, Dünyanın en büyük kehribar rezervlerinin bulunduğu Baltık Denizi’ nin kıyılarına doğru yolculuk. Yayaların gezmek için kullandıkları 470 metrelik bir tahta köprünün bulunduğu, deniz kıyısındaki bir termal tatil beldesi olan Palanga’ya doğru yola devam. Botanik bahçesine dönüştürülen Kont Tyszkiewicz sarayının bahçeleri gezisi. Daha sonra, Hitler tarafından 1939’da Reich’a eklenen Litvanya’nın tek büyük limanı Klaipeda’ya hareket. Eberhardt von Sein’ın 1252’de inşa ettirdiği Memelburg kalesinin adını alan ve Alman etkileri taşıyan eski Memel’de panoramik şehir turu: tarihi şehir merkezi, şair Simon Dach’ın heykelinin bulunduğu Tiyatro Meydanı, neo-gotik postahane binası. Serbest zaman ve ardından otele yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

4. GÜN - Salı Klaipeda – Kuronian Yarımadası – Nida – Kaunas - Vilnius

Sabah, Klaipeda’dan feribotla Kuronian Lagonu’nu 15 dakikada geçerek UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış olan Kuronian yarımadasına varış ve Neringa Millî Parkının keşfi. Bu gezi esnasında uzunluğu 98 kilometre olan ve genişliği 0,4 ila 4 kilometre arasında değişen Kuronian yarımadasında nefes kesen kum tepeleri; XIX. yuzyılın ortasında 2000 tondan fazla kehribarın denizden toplandığı balıkçı köyü Juodkrante ve efsanevi pagan şahsiyetlerin betimlediği çok sayıdaki ilginç tahta heykellerin sergilendiği “Cadılar Tepesi” nde yürüyüş. Nida’ya doğru yola devam. Nida’da, 1929’da Edebiyat Nobel ödüllü Alman yazar Thomas Mann’ın yazlık evi, kehribar sanatını bütün detaylarıyla kefşedeceğiniz müze, galeri ve kehribar işleme atölyeleri ile birlikte hediyelik eşyaları dükkanları gezisi. Kuronian Lagonu’nun güzel görüntülerine hakim Altın Kum Tepeleri’ni gezdikten sonra, anakaraya dönüş ve Litvanya’nın ikinci büyük şehri Kaunas’a doğru yola devam. Nemunas ile Neris nehirlerinin birleştikleri stratejik bir yerde XI. yüzyılda kale çevresinde kurulan ve iyi korunmuş Kaunas da mola. Akşam XIV. yüzyılda Büyük Dük Gediminas’ın buraya yerleşmesiyle yeni başkent ünvanına kavuşan Vilnius’a varış. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

5. GÜN - Çarşamba Vilnius

Vilnius Baltık başkentlerinden en küçüğü olmasına karşın en hareketli ve tarihi açıdan da en zenginidir. Büyük Dük Gediminas’ın torunu Jogaila’nın, Polonya Kraliçesi Jadwiga’yla evlenmesiyle iki ülke birleşmiş ve sonraki yüzyıllarda Vilnius altın çağını yaşamıştır. 1795’de Rus’ların eline geçen Litvanya, 1991’de Sovyetler Birliğinden ilk ayrılan Baltık cumhuriyeti olur. Sabah, yürüyerek UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış olan Vilnius şehri turu: Barok sanatının mucevheri Aziz Piyer ve Paulus Kilisesi; Şafak Kapısı ve Şafak Şapeli; Aziz Anne Kilisesi; Litvanya Büyük düklerinin taç giydikleri ve bazı düklerin mezarlarını barındıran Katedral (XVIII. yüzyılda Barok stilinde tekrar inşa edildi) ve yeraltı mezarlığı; Belediye Meydanı; yayalara ayrılmış Pilies Caddesi ve ucundaki 1579’da kurulan ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Vilnius Üniversitesi’nin görkemli binaları; KGB Müzesi; şehrin en güzel manzaralarını sunan Gediminas Kalesi görülecek yerler arasında. Öğleden sonra Vilnius’un merkezinde yer alacak olan midsummer kutlamaları etkinliklerini (çoğu ücretsizdir) dilediğiniz gibi seyretmek için serbest zaman. Folklorik gösteriler izleyeceğiniz yerel bir restoranda, akşam yemeğini aldıktan sonra şenliklere devam. Geceleme otelde.

6. GÜN - Perşembe Vilnius - Trakai – Riga

Sabah, Vilnius’dan 28 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1323’e kadar Litvanya Büyük Dükalığı’nın ilk başkenti olan Trakai’ya doğru yola devam. Trakai’ya varışı takiben, Galve Gölü’nün küçük bir adasında, XV. yüzyılda büyüleyici bir konumda inşa edilen, Litvanya’nın en tanınmış kalesinin gezisi. Kırmızı tuğlalarla yapılmış müstahkem kale, yüzyıllar boyunca hem savunma amacıyla hem de Litvanya Büyük düklerinin konutu olarak kullanılmış. Trakai'nin en belirleyici özelliklerinden biri de Litvanya’nın en küçük azınlık grubu olan ve Kıpçak Türkçesini konuşan Karaimlerin XIV. yüzyıldan beri burada yaşamaları. Trakai şehir turu esnasında Karaimlerin kültürü ile tanışma. Öğleden sonra, Letonya’ya hareket. Akşam üstü Riga’ya varış. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

7. GÜN - Cuma Riga - Sigulda - Parnü – Tallinn

Sabah, ülkenin iç kısımlarındaki Gauja millî parkına doğru hareket. Mağaraları ve Ortaçağ yapıları ile tanınan Gauja nehrinin kıyısında ki Sigulda’ya varış. Bu pitoresk kasaba ve XIII. yüzyılın başında kırmızı tuğlalarla inşa edilen ve ormana hakim bir konumda bulunan ve eski yerel Livonya dilinde “tanrıların bahçesi” anlamına gelen Turaida kalesi gezileri. Daha sonra Baltık Denizinin uzun kumsallarını takip ederek Estonya’ya hareket. Sınırı geçtikten sonra, yol üzerinde, bir zamanlar çarların seçkin uğrak yeri ve gözde bir tatil beldesi olan Parnü’ya varış. Bu güzel kasabanın keşfinden sonra, Estonya’nın başkenti Tallinn’e doğru yola devam. Akşam üstü Tallinn’e varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

8. GÜN - Cumartesi Tallinn

Baltık ve Kuzey ülkelerin arasında gotik mimarisinin en güzel örneklerine sahip olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış Tallinn şehrinin tarihi mahallelerinin keşfi. Yürüyerek yapılacak masal diyarı atmosferinde ki bu şehir turu esnasında bugün Parlamento olan Toompea kalesi surları, Dome Katedrali, görkemli Rus Ortodoks Alexander Nevskij Katedrali, XV. yüzyılda inşa edilen Belediye Sarayı Meydanı, tüccarların evleri, zanaatların ve ticaret loncalarının bulunduğu binalar görülecek yerler arasında. Öğleden sonra panoramik şehir turu için hareket : Kadriorg Parkı, Kadriorg Sarayı, Cumhurbaşkanı Sarayı, Kumu Sanat müzesi, Şarkı Festivali Alanı, Pirita mahallesindeki St Bridget Manastırı, yat limanı ve Olimpiyat Regatta merkezi... Akşam yemeği folklorik gösterileri eşliğinde yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

9. GÜN - Pazar Tallinn – Riga - İstanbul

Sabah hava limanına transfer ve Air Baltic Hava Yolları ile saat 08:50'de hareketle saat 09:45’te Riga’ya ve 14:15'te Istanbul'a varış.

Etiketler:  


ÜCRETE DAHİL OLANLAR

Programdaki tüm uçak biletleri
Havalimanı vergileri
Programdaki tüm transferler
Programdaki konaklamalar
Programdaki tüm kahvaltılar
Programdaki tüm öğle yemekleri
Programdaki tüm akşam yemekleri
Programdaki müze ücretleri
Programdaki tüm transferler
Yurtdışı Çıkış Harcı
Türsab seyahat sigortası
Rehberlik hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

Yemeklerdeki alkollü içecekler
Fazla bagaj ücretleri
Program harici geziler
Vize ücreti
Kategoriler