Tasarımı Kaydet  Kapat

BORDEAUX & PERIGORD

BORDEAUX & PERIGORD

BORDEAUX - PERIGORD 4 Gece 5 Gün

Kapladığı arazilerin büyüklüğü ve bağlarının kalitesinden dolayı Aquitaine, Fransa’nın en önemli sarapçılık bölgelerinin başında gelmekte. Bordeaux ve St. Emilion’un kültürel mirası ile okyanusun yonttuğu Bassin d’Arcachon’un doğal zenginliklerini tanımak Perigord’un zengin mutfağını keşfetmek için hazırlanmış bir gezi. Bunların yanında suyun yarattığı inanılmaz güzellikteki manzaralar, falezlerin tepesine konmuş, nehirlere yüksekten bakan köyler ve şatolar, bir mimari mücevheri olan Sarlat keşfetmekten yorulmayacağınız güzellikler.

Turun Özellikleri

Bu seyahate katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır. Fransa’nın gastronomi ve tarihi yerleşimler açısından en önemli bölgelerini gezmenizi ve nadide şaraplarla, çok değişik lezzetler tatmanızı sağlayacak bu gezi programı, benzerlerinden farklı olarak sadece şarap tatmak için değil, aynı zamanda bu bölgelerin tarihi miraslarınıda tanıyabilmeniz için hazırlandı.

1. GÜN - Çarşamba İstanbul – Paris – Bordeaux

Sabah, Air France Hava Yolları ile 09:00’da İstanbul'dan hareketle 11:40’ta Paris'e ve 14:25’te Bordeaux’ya varış. Öğleden sonra, varışı takiben şehrin göbeğindeki otelimize transfer ve yerleşme. Daha sonra yürüyerek, şehrin Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınan eski mahallelerinin keşfi. Ortaçağ’dan XIX. yüzyıl’a kadar başta şarap ticareti ile önemli bir merkez haline gelerek çok zenginleşen Bordeaux, Garonne Nehri'nin kıyısında kurulmuş ve o devirde Fransa’nın ilk limanı olmuş. Şehir, Büyük Tiyatro, rıhtım bölgeleri, Quinconces Meydanı ve Girondins Anıtı, Bourse Sarayı, Katedral ve Çan Kulesi gibi görkemli yapılar sergilemekte. Akşam yemeği Le Mably restoranında. Geceleme otelde.

2. GÜN - Perşembe Bordeaux – Arcachon - Bordeaux

Sabah, Atlantik kıyısındaki istiridye çiftlikleri ile tanınan Bassin d’Arcachon’a hareket. Büyük bir göle benzeyen Bassin d’Arcachon havzası, okyanusdan kaynaklanan med ve cezir olayıyla kendine özgü bir yaşam ile değişik manzaralar sergilemekte. Bölgenin istiridye merkezi olan Gujan Mestras’a varış. Çok sayıdaki istiridiye üreticisinin kulübe ve teknelerinin bulunduğu ilginç limanı gezdikten sonra kıyıdaki kabanalarda bir istiridye degüstasyonu. Daha sonra, Bassin d’Arcachon’un en güney noktasındaki Pyla’ya hareket. 107 metre ile Avrupa'nın en yüksek kum tepesi olan ve tepesinden müthiş manzaraları gözlemleyebileceğiniz Dune du Pyla’ya tırmanabilmek için serbest zaman. Öğlen yemeği Pyla ile Arcachon arasında bulunan La Teste de Buch’daki Le Cabanon restoranında. Öğleden sonra, Arcachon havzasında, med cezire bağlı olarak istiridye çiftliklerini görebileceğiniz bir tekne gezisi. Daha sonra "Belle Epoque" döneminden beri yazlık şehir diye adlandırılan bir tatil beldesi olan Arcachon’un, 1900 lü senelerin ihtişamını yansıtan olağanüstü güzel villalarının bulunduğu kışlık şehir mahallesinde gezinti. Akşam üstü Bordeaux’ya dönüş. Akşam yemeği çok güzel tarihi fayanslarla süslü La Belle Epoque restoranında. Geceleme otelde.

3. GÜN - Cuma Bordeaux – Medoc Bölgesi – Sarlat

Gün boyunca, Dordogne ile Garonne nehirlerinin birleşmesinden oluşan Gironde Nehri ile Atlantik Okyanusu’nun arasında uzanan Medoc bölgesinin keşfi. Bu bölgeyi bir uçtan öbür uca aşan şarap yolu üzerinde uçsuz bucaksız ünlü bağlar ve birbirinden görkemli şatolar bulunmakta. “Premier Grand Cru Classé” ve “Grand Cru Classé” Bordeaux şaraplarının ilk resmi sınıflandırması 1855 yılında yer alan Paris Fuarı için Napoleon III tarafından yaptırılmış.
Sabah, Bordeaux şaraplarının mükemmelliğinin kalbinde yapacağımız yolculuk esnasında Pauillac bağlarının en ünlülerinden, bir «Grand Cru Classé en 1855» olarak sınıflandırılmış Pontet-Canet şatosu’nun “chai” sini (şarap deposu) ziyaret ve degüstasyon. Daha sonra, şarap yolunu güneye doğru takip ederek eşsiz tatlar sunan Margaux şarapları bölgesine varış. Margaux’da Château Marojallia restoranında alınacak öğlen yemeğinin ardından meşhur Château Margaux ve bağlarına genel bir bakış ve daha sonra Margaux bölgesinin bir «Grand Cru Classé en 1855» bir şatosu olan Kirwan Şatosunu ziyaret ve şarap degüstasyonu. Daha sonra, Ağaç yoğunluğundan dolayı Kara Perigord olarak bilinen Perigord’un en güzel bölgesine hareket. Akşam, Kara Perigord’un başkenti Sarlat’ya varış ve tarihî şehrin eteklerinde bulunan otele yerleşme.
Akşam yemeğinde geleneksel Perigord mutfağından gastronomik bir mönü tadımı.

4. GÜN – Cumartesi Sarlat – Domme – Roque Gageac - Sarlat

Kahvaltıdan sonra, birbirinden güzel yapıları ile bin senelik bir mimari sunan Sarlat’ nın surlarla çevrili, el değmemiş ve dolayısıyla bozulmamış tarihî şehirde gezinti. Sarlat, metrekareye düşen sınıflandırılmış tarihî yapı yoğunluğu açısından Avrupa’nın birinci şehridir. Eski Sarlat’da cumartesi günleri, bölgesel ürünlerin satıldığı renkli bir yerel pazar yer almakta. Şehir turu esnasında bu meşhur pazarı gezme imkanı. Köyün şirin meydanındaki L’Auberge de la Rode restoranında alınacak öğlen yemeği için Sarlat’ya yakın bir tarihi şehir olan Domme’a hareket. “Perigord’un akropolisi” olarak nitelendirilen ve Fransa’nın en güzel köylerinden biri ünvanına sahip Domme, Dordogne vadisine hakim bir falezin tepesinde kurulmuş. Öğleden sonra, Fransa’nın en güzel köyleri arasında yer alan Roque Gageac’a hareket. Geleneksel bir tekne olan “gabare” gezisi. Dordogne Nehrinin çizdiği menderesleri takip ederek şaşırtıcı kayalık oluşumları, Neo-klasik mimarisiyle Malartrie Şatosu ve tepelerde konuşlanmış şatoları keşfedebilirsiniz: 1214 de Katarlar’ın buradan kovulmasından sonra Fransız Kralı Saint Louis tarafından İngiliz Kralına teslim olan ve 1442 de, Yüzyıl Savaşlarının sonunda Charles VII’in tekrar el koyması ile son derece fırtınalı bir geçmişe sahip Castelnaud kalesi ve harika asma bahçelerine sahip Marqueyssac Şatosu… Akşam üstü Sarlat’ya dönüş.
Akşam yemeği için Sarlat’nın eski sokaklarında restorana kadar yürüyüş. Tarihî Adalet Sarayında bulunan Le Presidial restoranının olağanüstü ortamında farklı lezzetleri tadacağız.

5. GÜN - Pazar Sarlat – St Emilion – Bordeaux – Paris – Istanbul

Sabah, bağlarıyla birlikte Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınan St Emilion’a hareket. Adını VIII. yüzyılda bir mağaraya yerleşerek tek başına yaşayan bir keşişten alan St Emilion, gerçek bir açık hava muzesi ve çok sayıda şato ve şarap mahzenini barındıran sempatik küçük bir tarihi kasabadır. İlk sınıflandırılması 1954 yılında yapılan en yüksek değerli St.Emilion şarapları "Premier Grand Cru Classé” ve "Grand Cru Classé" olmak üzere iki farklı kategoride değerlendirilmiş. Bir “Grand Cru Classé” şatosunu ziyaret ederek bu çok özel şarapların degüstasyonunu yapacağız. Daha sonra, Ortaçağ döneminde 70 hektarlık yeraltı galerileri üzerinde amfitiyatro şeklinde inşa edilen tarihî St Emilion’un keşfi. St Emilion’un kalbinde yer alan L’Envers du Decors restoranında öğlen yemeğini aldıktan sonra, Bordeaux hava limanına doğru yola devam ve akşam üstü Air France Hava Yolları ile 16:10’da hareketle 17:30’da Paris'e ve 23:25’te İstanbul’a varış.

Etiketler:  


ÜCRETE DAHİL OLANLAR

Programdaki tüm uçak biletleri
Havalimanı vergileri
Programdaki tüm transferler
Programdaki konaklamalar
Programdaki tüm kahvaltılar
Programdaki tüm öğle yemekleri
Programdaki tüm akşam yemekleri
Programdaki müze ücretleri
Programdaki tüm transferler
Yurtdışı Çıkış Harcı
Türsab seyahat sigortası
Rehberlik hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

Yemeklerdeki alkollü içecekler
Fazla bagaj ücretleri
Program harici geziler
Vize ücreti
Kategoriler