Tasarımı Kaydet  Kapat

MALİ - BURKİNA FASO

MALİ - BURKİNA FASO

MALİ (BURKİNA FASO) - 11 Gece 12 Gün

UNESCO nun dünya mirası listesine alınmış üç şehriyle Mali, ülkenin ortasından geçen Nijer nehri sayesinde yüz yıllardır Afrika'nın en önemli ticaret yollarından biri olmuş. Burkina Faso ise birbirinden farklı etnik grupların adeta tarihin derinliklerinde ve hiç değişmeden yaşadıkları bir ülke. Mali ve Burkina Faso Afrika'nın en fakir ama en güleryüzlü insanlarının ülkeleri. Bu topraklarda ki halkın büyük çoğunluğu zaman içinde müslümanlığı kabul etmişsede, hala Dogon'lar, Gan'lar, Lobil'ler gibi animist topluluklara rastlamak da mümkün. Bu yolculukta, pazar yerleri, kilden yapılmış binaları, camileri ve değişik etnik halk gruplarıyla Arap, Berber ve animist kültürlerinin çok renkli bir sentezini ve hakiki Afrika'yı keşfedeceksiniz... Unutulmaz hatıralar bırakacak bir seyahat.

1. GÜN - Cuma İstanbul - Paris - Bamako

Air France Hava Yolları ile saat 09 :00'da hareketle 11:45'te Paris'e ve Paris'ten de 16:50'de hareketle saat 20:30'da Bamako'ya varış. Transfer ve otele yerleşme.

2. GÜN - Cumartesi Bamako - Timbuktu

Sabahtan uçakla Sahra'nın kapısı olarak kabul edilen efsanevi Timbuktu'ya hareket ve varışta otele yerleşme. Öğleden sonra, bir dünya mirası olan gizemli Timbuktu kentini tanıma: eski camiler ve üniversiteler, müze, eski islam el yazmaları arşivleri, kaşiflerin evleri, pazar yeri...Akşam üstü, develerle Sahra'ya doğru giderek kum tepelerinde ki Tuareg kamplarından birini ziyaret ve çölde güneş batışı. Akşam yemeği şehirde.

3. GÜN - Pazar Timbuktu - Mopti

Kahvaltıdan sonra, arazi aracıyla Mopti'ye hareket. Feribotla Niger nehrini geçerek, tipik Sahel manzaralarına sahip Douentza pistinden Mopti'ye varış. Öğlen yemeğinden sonra, Bani ile Niger nehirlerin birleştiği yerde ve birbirine bağlı adaların üzerinde kurulduğu için "Mali'nin Venedik" i olarak adlandırılan Mopti'yi tanıma. Camii, pazar yeri ve limanı gezdikten sonra, Niger nehrinde, bir tür pirog olan ve yerel halkın "pinas" diye adlandırdığı teknelerden biriyle tur yaparak, etnik Bozo balıkçı köyleri ile Pöl göçebe kamplarını keşfetme.Akşam yemeği otelde.

4. GÜN - Pazartesi Mopti - Djenne - Dogon Bölgesi

Sabah bir dünya mirası olan ve "banco" dedikleri kerpiç'ten inşa edilmiş olan Djenne şehrine gitmek üzere yola çıkış. Dünyada kerpiçten inşa edilmiş en büyük camii olan, muhteşem Djenne Ulu Camii önünde ve sadece pazartesi günleri kurulan çok renkli haftalık pazar ve ardından, günümüze kadar yaşayan, batı Afrika'nın en eski kenti olduğunu ileri sürülen kerpiç Djenne şehri gezileri. Öğleden sonra, bir başka dünya mirası olan Dogon bölgesinin kalbine hareket ve buradaki en güzel köylerinden biri olan Songo'yu ziyaret. Geceleme Bandiagara'da. Akşam yemeği otelde.

5. GÜN - Salı Dogon Bölgesi

Gün boyu Dogon Bölgesi'ni tanıma. Bandiagara falezinin tipik geleneksel mimariye sahip ve fetişleriyle tanınan, en güzel animist köylerinden olan Banani, Ireli, Dourou, Tireli ve kutsal kaiman tapınağı bulunduğu Amani köyleri gezileri. Öğleden sonra Tireli'de, yöre köylüleri tarafından yapılan, şaşırtıcı Dogon maske danslarını izleme imkanı. Geceleme için Bandiagara'ya dönüş. Akşam yemeği otelde.

6. GÜN - Çarşamba Dogon Bölgesi - Ouahigouya (Burkina Fasso) - Ouagadougou

Kahvaltıdan sonra hareketle Burkina Faso sınır kapısına varış. Gümrük ve vize işlemlerinin ardından Ouahigouya'ya kadar devam ederek, öğlen yemeği ve şehrin ilginç mahallelerinde gezinti. Geceleme için Ouagadougou'ya varış. Akşam yemeği otelde.

7. GÜN - Perşembe Ouagadougou - Tiebele - Ouagadougou

Sabah, Ghana sınırındaki Gurunsi Bölgesinde bulunan Tiebele'ye hareket. Yerel mimari tarzında tahkim edilmiş ve kadınlar tarafından yapılan soyut duvar resimleriyle kerpiç duvarları süslenmiş Tiebele köyü ile çok az gezginin tanıdığı Tangasoko köyleri gezileri. Öğleden sonra, başkenti tanımak üzere Ouagadougou'ya geri dönüş.Akşam yemeği şehirde.

8. GÜN - Cuma Ouagadougou - Leo - Gaoua

Sabah Lobi bölgesinin kalbinde bulunan Gaoua'ya hareket. Geleneklerin hâlâ güçlü olduğu bu bölge gizemini korumakta. Artık tarım ve avcılıkla uğraşan eski şavaşçı animist Lobi'lerin müstahkem büyük kerpiç evlerden oluşan köylerini gezip kültürlerini tanıdıktan sonra Gaoua'da son derece mütevazi fakat temiz bir otelde geceleme. Akşam yemeği otelde.

9. GÜN - Cumartesi Gaoua - Banfora

Sabah, başka bir animist etnik grup olan Gan'ların krallarının yaşadığı köyü ve Gan kralların ve kraliçelerin naif heykellerin bulunduğu kutsal yapıları ziyaret. Ayni bölgede bulunan esrarengiz Loropeni Harabeleri gezisinden sonra Senoufo Bölgesindeki Banfora'ya hareket. Burada tipik Senoufo köylerini gezerek, sınır bölgelerinde yaşayan ve kültürlerine olan aşırı bağlılıklarıyla tanınan Senoufo halkıyla tanışma. Akşam yemeği ve geceleme Banfora'da.

10. GÜN - Pazar Banfora - Bobodioulasso

Sabah erken, Tengrela Gölünün kıyılarında hipopotamları görmebilmek için pinaslarla göl turu. Karfiguela kaskatları ve Fabedougou çatıları diye adlandırılan jeolojik oluşumlarını gezdikten sonra müziğin başkenti olarak tanınan Bobo Dioulasso'ya hareket. Varışta Houet bölge müzesi, şehrin en eski yerleşim alanı olan Sya, eski camii, sanatkarlar çarşısı gezileri. Akşam, yemekten sonra, Afrika müziklerini dinleyeceğiniz bir gösteri. Geceleme Bobodioulasso'da.

11. GÜN - Pazartesi Bobodioulasso - Sikasso - Bamako - Paris

Sabah çok erken Mali'nin en yeşil bölgesinde bulunan Sikasso'ya hareket. Kısa bir kent turu ardından Bamako'ya doğru yola devam.Bamako'da akşam yemeğinden sonra hava alanına transfer ve Air France Hava Yolları ile saat 23 :40'te Paris'e hareket.

12. GÜN - Salı Paris - Istanbul

06:10'de Paris'e ve 10 :05'te de Paris'ten hareketle 14 :25'te Istanbul'a varış.
Aşılar: Bu yolculuk için sarı humma aşısı gerekmektedir.

Etiketler:  


ÜCRETE DAHİL OLANLAR

Programdaki tüm uçak biletleri
Havalimanı vergileri
Programdaki tüm transferler
Programdaki konaklamalar
Programdaki tüm kahvaltılar
Programdaki tüm öğle yemekleri
Programdaki tüm akşam yemekleri
Programdaki müze ücretleri
Programdaki tüm transferler
Yurtdışı Çıkış Harcı
Türsab seyahat sigortası
Rehberlik hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

Yemeklerdeki alkollü içecekler
Fazla bagaj ücretleri
Program harici geziler
Vize ücreti
Kategoriler