Tasarımı Kaydet  Kapat

PORTO & LİZBON

PORTO & LİZBON

Porto - Lizbon - 4 Gece 5 Gün

Portekiz'in iki incisini ve değişik lezzetlerini keşfedeceğiniz bir seyahat. Şarabı ile tüm dünyanın tanıdığı Porto kenti: Douro'nun dev demir köprüleri ve rengarenk geneleksel yelkenli teknelerinin oluşturduğu unutulmaz manzaraları ile özel bir kültürel miras. Lizbon ise Milenyumun son uluslararası sergisi olan EXPO 98 sonra Avrupa'nın en hareketli başkentlerinden biri. Denize hakim olağanüstü doğal güzelliklere sahip bir alanda kurulmuş olan şehrin bazı mahallelerini gezerken İstanbul'u anımsamamak mümkün değil. Lizbon sanatsal mirasını büyük ölçüde batı dünyasına damgasını vuran deniz keşiflerine borçlu. O dönemde doğan, başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz Manuelin sanatının estetiği bu dönemin en belirgin örneği. Ve tabii diğerleri... Lizbon sürprizlerle dolu bir şehir! Portekiz'i gereğince tanıyabilmek için elbette ki mutfağının kendine özel lezzetlerini, balıklarını, deniz mahsullerini ve şaraplarını tatmak gerekir.

TUR ÖZELLİKLERİ

Bu tura katılımcı sayısı 24 kişi ile sınırlıdır.
Bu seyahati Lufthansa Hava Yolları ile planlamamızın nedeni, yolculuğu doğrudan Porto'dan başlatıp, Lizbon'da bitirerek zaman kazanmak içindi. Böylece daha ilk günün öğlen yemeğini Porto'da yiyerek gezilerimize başlıyabiliyoruz. Her "gurme" seyahatte olduğu gibi gayemiz sadece Portekiz mutfağını tanımanın yanında, ülkenin kültürel zenginliklerini de keşfetmek olduğu için size dolu dolu bir gezi programı hazırladık. Serdar Arnas'la bir taraftan olağanüstü güzel lezzetleri tadarken, bir taraftan da Porto ve Lizbon şehirlerinin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfedebileceksiniz. Yeni yıla Lizbon'da girmek bu turun başka bir ayrıcalığı..

1. GÜN - Çarşamba İstanbul - Frankfurt - Porto

Lufthansa Hava Yolları ile saat 05:50'de hareketle 07:55'te Frankfurt'a ve saat 09:00'da Frankfurt'tan hareketle 10:35'te Portekiz'in ikinci büyük kenti olan Porto'ya varış. Varışımızı takiben, limanda nehire hakim harika bir konumda bulunan ünlü tarihî Porto şarapı satıcısı Taylor'un Três Seculos restoranında öğlen yemeği. Douro nehri vadisinin dik yamaçlarında dünyanın en meşhur şaraplarından biri olan Porto şarabı üretilmektedir. Vila Nova de Gaia'nın çok sayıdaki mahzeninde kentinin adını taşıyan bu şarabın en iyi örnekleri yaşlandırılıp muhafaza edilmekte. Öğlen yemeğinin ardından, Vila de Gaia'yı gezip mahzenlerini ziyaret edeceğiz. Daha sonra, Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınan Porto'da şehir turu: Meşhur Ponte Dom Luis I köprüsü, Porto'nun modern ticaret ve iş merkezi olarak bilinen Boavista semti, Douro'nun Atlantik Okyanusuna döküldüğü yerde eski bir balıkçı köyü olan güzel ve hareketli Foz mahallesi... Şehir turunun ardından otele yerleşme. Akşam yemeği, surların üstündeki tarihî binaların içinde yer alan ve yerel gastronomik mutfağın örneklerini tadacağımız, D Tonho restoranda.

2. GÜN - Perşembe Porto - Lizbon

Sabah kahvaltısından sonra şehrin önemli yapılarını ziyaret edeceğiz: 1842’de inşa edilen neo klasik mimarî stilindeki görkemli Palacio de Bolsa borsa sarayı; içi altın yaldızlı ahşap oymalarıyla kaplı gotik Igreja de Sao Francisco kilisesi; inşaatı XII. yüzyılda başlayan ve roman, gotik ve barok özelliklerini taşıyan Sé katedrali...Palacio de Bolsa'da bulunan O Comercial restoranında öğlen yemeğinin ardından, Porto'nun yaklaşık 300 kilometre güneyindeki başkent Lizbon'a hareket. Lizbon'a 150 kilometre kala, Hıristiyanlar'ca kutsal yer olarak kabul edilen Fatima kasabası gezisi: 13 Mayıs 1917 tarihinde üç köylü çocuk burada Meryem Ana'yı gördüklerini ve Meryem Ana'nın kendilerine altı ay boyunca, her ayın on üçünde görünerek üç "sır" verdiğini iddia ederler. Lizbon'a akşam üstü varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği, kader anlamına gelen ve "saudade" yani nostalji dolu, hüzünlü melodileriyle geleneksel Portekiz fado müziğinin en güzel örneklerini dinleyebileceğiniz en seçkin restoranı olan Clube De Fado'da.

3. GÜN - Cuma Lizbon

Sabah kahvaltısından sonra büyük kaşiflerinin sayesinde muazzam bir liman olan ve büyük bir imparatoluğun merkezi olarak XVI. yüzyılda altın çağını yaşayan Lizbon'un keşfi. Tur esnasında: şehrin ana arteri olan Avenida da Liberdade (özgürlük) caddesi; yaya kaldırımları siyah beyaz mozaiklerle süslü Rossio mahallesi; Praça da Figueira meydanı; lüks mağazalarla dolu tarihî Baixa mahallesi ve ucundaki Tajo nehrine açılan büyük Praça do comercio meydanı; taşla kaplı dar sokakları, merdivenleri ve küçük meydanları ile Magrip havası taşıyan ve şehrin en eski mahallesi olan Alfama; bulunduğu tepeden Lizbon'a kuşbakışı bakan Sao Jorge Castelo kalesi; denizcilerin denize açıldıkları eski Belem limanındaki Padrao dos Descobrimentos (keşifler) anıtı; bir Dünya Mirası olan Tajo'nun kıyısındaki Vasco de Gama'nın seferlerini anmak için inşa edilen zarif Torre de Belem kulesi gezileri. Rüstik Curral dos Caprinos restoranında öğlen yemeği için Cabriz’e hareket. Ardından Lizbonluların tatil beldesi olan Estoril ve şirin bir balıkçı limanı olan Cascais'den geçen kıyı yolunu takip ederek Avrupa'nın en batı noktası olan Cabo de Roca burnunun 150 metre yükseklikteki falezine varış. Akşam yemeğinde, Tajo nehrinin kıyısında bulunan Santos mahallesindeki, XIX. yüzyılın sonundan günümüze kadar faaliyette olan ambarların etkileyici mimarisi içinde yerleşmiş Kais Adega'da ülkenin değişik ve tipik yemeklerini tadacağız.

4. GÜN - Cumartesi Lizbon

Sabah kahvaltısının ardından, romantik bir atmosfere sahip pitoresk Sintra kasabasına hareket. Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınan kasabanın tarihî merkezinde yükselen Vila Ulusal Sarayını ziyaret. Yüzyıllar boyunca yapılan ilavelerle büyütülerek Magrip, Gotik, Manuelin ve Rönesans stillerinin ilginç bir sentezini oluşturmuş olan saray büyüleyici bir görüntü sergilemekte. Aralarında Portekiz tarzı Azulejo fayansların satıldığı güzel hediyelik dükkanlarının da bulunduğu şehrin dar sokaklarını gezebilmek için serbest zamanın ardından Queluz'a hareket. Queluz Sarayının içinde bulunan Cozinha Velha restoranında öğle yemeğinin ardından, 1747 de Dom Pedro'nun av köşkünü Rokoko stilinde bir yaz sarayına dönüştürdüğü ve tipik "azulejos" fayanslarıyla süslü Corredor das Mangas salonun bulunduğu kraliyet sarayını ziyaret. Akşam üstü Lizbon'a dönüş. Akşam yemeği, şehrin en tipik ve gastronomik mekanlarından biri olan Ramiro restoranda deniz mahsulleri tadımı.

5. GÜN - Pazar Lizbon - Frankfurt - İstanbul

Sabah, bir Dünya Mirası olan Jeronimos Manastırı müzesi ve krallık faytonları ile tahtıravanlarının sergilendiği Museu Nacional dos Coches Araba Müzesi ziyaretleri: XVI. yüzyılın başında, eski limanın girişinde yapılan Jeronimos Manastırı, büyük deniz maceralarını simgeleyen bezeme harikaları ile Manuelin dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden birini oluşturmakta. Geziden sonra, manastırın yakınlarında bulunan ve Lizbon’a özel bir pasta olan Pasteis de Nata’yla olduğu kadar Azulejo fayanslarıyla süslü salonlarıyla da tanınan Pasteis de Belem pastahanesinde bir mola. Daha sonra transfer saatine kadar serbest zaman. Lufthansa Hava Yolları ile 16:40'da hareketle 20:40'da Frankfurt'a ve Frankfurt'tan 22:05'te hareketle 01:50'de İstanbul'a varış.

Etiketler:  


ÜCRETE DAHİL OLANLAR

Programdaki tüm uçak biletleri
Havalimanı vergileri
Programdaki tüm transferler
Programdaki konaklamalar
Programdaki tüm kahvaltılar
Programdaki tüm öğle yemekleri
Programdaki tüm akşam yemekleri
Programdaki müze ücretleri
Programdaki tüm transferler
Yurtdışı Çıkış Harcı
Türsab seyahat sigortası
Rehberlik hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

Yemeklerdeki alkollü içecekler
Fazla bagaj ücretleri
Program harici geziler
Vize ücreti
Kategoriler